Türkiye Cumhuriyeti

Akra Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Türkiye ile Gana arasında 1958 yılında diplomatik ilişki kurulmuş ve Akra'da yerleşik ilk Büyükelçimiz Ekim 1964'de göreve başlamıştır. Tasarruf tedbirleri nedeniyle 1981 yılında faaliyetlerine son verilen Büyükelçiliğimiz 1 Şubat 2010 tarihinde tekrar açılmıştır.

Türkiye ile Gana arasındaki ilişkiler hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. 2011, 2013 ve 2016 yıllarında Cumhurbaşkanı düzeyinde üç ziyaret gerçekleştirilmiş olması iki ülke arasındaki işbirliğinin pekiştirilip çeşitli alanlara yayılması yönündeki karşılıklı iradenin somut göstergesini teşkil etmektedir. Nitekim, Türkiye ile Gana arasında bugüne kadar 24 anlaşma/mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

Gana ile ticaret hacmimiz 2016 yılında 479 milyon dolara ulaşmıştır. Gana Sahra Altı Afrika ülkeleri arasında üçüncü ticaret ortağımız konumundadır. Gana Yatırımı Teşvik Merkezi verilerine göre, ağırlıklı olarak inşaat, altyapı, sağlık, gıda, madencilik, enerji ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren 44 Türk şirketi bulunmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız,  Gana’ya 29 Şubat-1 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında Gana Devlet Başkanı ile birlikte, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020 yılına karar 1 milyar dolara çıkartılmasını kararlaştırdıklarını açıklamışlardır.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesinde 255 vatandaşımız kayıtlıdır.

Gerek Konsolosluk Şubemiz, gerek Ticaret Müşavirliğimiz vatandaşlarımızın ihtiyaç duyabileceği her türlü  yardımı sağlamaya  hazırdır.